WARSZAWA WŚRÓD 50 NAJBARDZIEJ OPÓŹNIONYCH LOTNISK W EUROPIE


WARSZAWA WŚRÓD 50 NAJBARDZIEJ OPÓŹNIONYCH LOTNISK W EUROPIE
2019-09-10
• Lato 2019 pokazało, że loty z portugalskich i greckich portów mają największe prawdopodobieństwo opóźnienia. • AirHelp ujawnia listę 50 najbardziej opóźnionych europejskich lotnisk, wśród których znalazł się również Port im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Mykonos, Santorini czy Ateny to corocznie chętnie wybierane destynacje wakacyjnych podróży. W tym roku znajdujące się tam lotniska znalazły się w pierwszej dziesiątce listy 50 najbardziej opóźnionych portów w Europie. Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez firmę AirHelp aż 4-5 na 10 lotów odlatujących z tych lotnisk nie dociera do miejsca docelowego o czasie. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że podróżujący, którzy przedłużyli swoje urlopy jeszcze na wrzesień mogą napotkać na problemy podczas powrotów do domu. 

 

Poza Grecją w pierwszej dziesiątce rankingu znalazło się też kilka portugalskich lotnisk: Ponta Delgada, Lajes, a także popularna wśród podróżujących Lizbona ze wskaźnikiem punktualności na poziomie 62% w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia br. Ze względu na to, że wyniki te mogą wpłynąć na plany wielu Europejczyków ekspert AirHelp, Marta Koziarz doradza: 

 

Zalecamy, by jeszcze w najbliższym czasie zwracać szczególną uwagę na opóźnienia na tych lotniskach i planować odpowiednio więcej czasu na podróż, by uniknąć dalszych problemów takich jak: spóźnienie na spotkanie czy opóźniony powrót do pracy. Natomiast podróżnych, którzy już doświadczyli zakłóceń podczas wakacji zachęcamy do sprawdzenia swoich praw i możliwości uzyskania odszkodowania od linii lotniczych za pomocą naszego formularza dostępnego na stronie internetowej AirHelp

 

Czy Polacy wylecieli na wakacje o czasie?

 

W rankingu 50 najbardziej zakłóconych europejskich lotnisk podczas wakacji znalazł się tylko jeden port zlokalizowany w Polsce – Warszawa. Nie oznacza to jednak, że pasażerowie wylatujący z innych miast nie doświadczyli w ogóle problemów w podróży. W okresie wakacyjnym (od 1 czerwca do 31 sierpnia) ponad 500 lotów z całej Polski odbyło się z opóźnieniem powyżej 3 godzin lub zostało odwołanych. Oznacza to, że ponad 51 000 pasażerów może być uprawnionych do odszkodowania od linii lotniczych z tytułu zaistniałych niedogodności. Co istotne, wszystkich podróżnych, którzy doświadczyli zakłóceń podczas tegorocznych wakacji było znacznie więcej – samych odlotów opóźnionych od 15 minut do 3 godzin było prawie 12 000. Jednak zgodnie z Rozporządzeniem (WE) 261/2004 pasażerowie tych rejsów nie mogą ubiegać się o rekompensatę finansową, gdyż opóźnienie to nie jest wystarczające. 

 

Według prawa UE pasażerowie mogą kwalifikować się do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro na osobę w przypadku opóźnienia przekraczającego 3 godziny, odwołania lotu i odmowy przyjęcia na pokład, jeżeli zakłócenie spowodowane jest przez linię lotniczą. Pasażer może ubiegać się o takie odszkodowanie przy wylocie z kraju UE lub w przypadku lotu do kraju unijnego realizowanego z przewoźnikiem zarejestrowanym w UE.

 

Porównując ze sobą wszystkie trzy miesiące wakacyjne to do największej liczby zakłóceń doszło w czerwcu i to właśnie w tym okresie wskaźnik punktualności dla polskich lotnisk wyniósł zaledwie 65%. Oznacza to, że aż 45% samolotów wylatujących z Polski nie dotarło do miejsca docelowego według zaplanowanego rozkładu. 

 

Podsumowanie wakacji na lotniskach w Polsce (na podstawie danych zebranych od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.): 

 

Okres

Liczba wszystkich odlotów

Liczba poszkodowanych pasażerów*

Wskaźnik punktualności (OTP)**

czerwiec

14 600

507 700

65%

lipiec

15 250

419 900

74%

sierpień

15 300

355 700

79%

czerwiec-sierpień

45 100

1 283 300

73%

*Liczba pasażerów, którzy doświadczyli opóźnienia odlotu powyżej 15 minut oraz tych,  których lot został odwołany

**Wskaźnik punktualności (on time performance) oznaczający % odlotów, które dotarły do miejsca docelowego o czasie, według planowanego rozkładu

 

Jeśli chodzi o poszczególne polskie lotniska to ranking tych najbardziej opóźnionych w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia otwiera Port im. Fryderyka Chopina w Warszawie (wskaźnik punktualności – 65%). Na kolejnych miejscach zestawienia z wynikiem ponad 20% opóźnionych lub odwołanych lotów znalazły się lotniska w: Łodzi (2. miejsce), Modlinie (3. miejsce), Szczecinie, Poznaniu oraz Krakowie. Szóstą pozycję w rankingu zajęły ex aequo porty zlokalizowane w Rzeszowie oraz Katowicach, a tuż za nim w Bydgoszczy. Najlepszy wynik osiągnęły natomiast lotniska w Gdańsku oraz we Wrocławiu – odpowiednio 85% i 86% samolotów, które dotarły do miejsca docelowego o czasie. 

 

Ranking najbardziej opóźnionych polskich lotnisk (na podstawie danych zebranych od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.): 

 

Miejsce

Lotnisko

Wskaźnik punktualności (OTP)*

1.

Warszawa Chopin

65%

2.

Łódź

71%

3.

Warszawa Modlin

74%

4.

Szczecin-Goleniów

78%

4.

Poznań Ławica

78%

5.

Kraków-Balice

79%

6.

Rzeszów-Jasionka

81%

6.

Katowice-Pyrzowice

81%

7.

Bydgoszcz

82%

8.

Gdańsk-Rębiechowo

85%

9.

Wrocław-Strachowice

86%

* Wskaźnik punktualności (on time performance) oznaczający % odlotów, które dotarły do miejsca docelowego o czasie, według planowanego rozkładu

 

Lista 50 najbardziej opóźnionych lotnisk w Europie (w oparciu o dane od 1 czerwca do 31 sierpnia br. dla lotnisk, które zrealizowały w tym czasie ponad 1000 odlotów):  

 

 

Kraj

Lotnisko

Wskaźnik punktualności (OTP)

1.

Grecja

Mykonos (JMK)

47%

2.

Grecja

Kefalonia (EFL)

48%

3.

Portugalia

Ponta Delgada (PDL)

52%

4.

Portugalia

Terceria Lajes (TER)

55%

5.

Grecja

Santorini (JTR)

57%

6.

Włochy

Mediolan-Malpensa (MXP)

59%

7.

Wielka Brytania

Londyn-Gatwick (LGW)

59%

8.

Grecja

Ateny (ATH)

62%

9.

Portugalia

Lizbona (LIS)

62%

10.

Słowenia

Lublana (LJU)

63%

11.

Grecja

Preweza-Aktion (PVK)

65%

12.

Polska

Warszawa (WAW)

65%

13.

Włochy

Wenecja (VCE)

65%

14.

Chorwacja

Split (SPU)

66%

15.

Niemcy

Frankfurt (FRA)

66%

16.

Chorwacja

Zagrzeb (ZAG)

66%

17.

Chorwacja

Pula (PUY)

67%

18.

Chorwacja

Dubrownik (DBV)

68%

19.

Szwajcaria

Genewa (GVA)

68%

20.

Wielka Brytania

Londyn-Heathrow (LHR)

69%

Nadesłał:

Redakcja PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Wyszukiwarka:

Menu

Ostatnio dodane artykuły:

CENTRUM BADAWCZO-ROZWOJOWE PRACUJE NAD PREPARATAMI BAKTERIOBÓJCZYMI CENTRUM BADAWCZO-ROZWOJOWE PRACUJE NAD PREPARATAMI BAKTERIOBÓJCZYMI
Mija piąty miesiąc od otwarcia Centrum Badawczo-Rozwojowego Agro-Środki-Technika-Technologia, ośrodka badawczego zajmującego się uprawą pasową.

Polacy interesują się modą i turystyką w czasie pandemii
W 2019 roku Polacy najczęściej kupowali przez Internet odzież ㅡ 69% i obuwie ㅡ 55%. A najpopularniejszą kategorią planowanych zakupów online były podróże/rezerwacja ㅡ 31% . Jednak pandemia zmieniła sytuację w e-commerce, a kategorie: moda i podróże oceniane są jako te, które najbardziej ucierpiały.

WŁOSKI POŁUDNIOWY TYROL ZACZYNA PRZYJMOWAĆ TURYSTÓW
We Włoszech zdejmowane są kolejne obostrzenia nałożone w związku z pandemią koronawirusa. W Południowym Tyrolu / Südtirolu od połowy maja działają restauracje i centra kulturalne, a od 25 maja mogą otwierać się także hotele. Tym samym, ten malowniczy włoski region górski zaprasza pierwszych gości.

MITY NA TEMAT NAWOZÓW W UPRAWIE ROŚLIN MITY NA TEMAT NAWOZÓW W UPRAWIE ROŚLIN
Mimo wielu przeprowadzonych zróżnicowanych badań oraz dostępu do sprawdzonych źródeł wiedzy, mity na temat stosowania nawozów w uprawie roślin wciąż są powielane. Które powszechnie przekazywane informacje są prawdziwe i przydatne w nawożeniu upraw?

ZBAWIENNY WPŁYW NORMOBARII NA PRACĘ MÓZGU ZBAWIENNY WPŁYW NORMOBARII NA PRACĘ MÓZGU
Mózg jest najważniejszym organem naszego ciała. Odpowiada za sterowanie i kierowanie naszymi działaniami.

więcej »