WARSZAWA WŚRÓD 50 NAJBARDZIEJ OPÓŹNIONYCH LOTNISK W EUROPIE


WARSZAWA WŚRÓD 50 NAJBARDZIEJ OPÓŹNIONYCH LOTNISK W EUROPIE
2019-09-10
• Lato 2019 pokazało, że loty z portugalskich i greckich portów mają największe prawdopodobieństwo opóźnienia. • AirHelp ujawnia listę 50 najbardziej opóźnionych europejskich lotnisk, wśród których znalazł się również Port im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Mykonos, Santorini czy Ateny to corocznie chętnie wybierane destynacje wakacyjnych podróży. W tym roku znajdujące się tam lotniska znalazły się w pierwszej dziesiątce listy 50 najbardziej opóźnionych portów w Europie. Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez firmę AirHelp aż 4-5 na 10 lotów odlatujących z tych lotnisk nie dociera do miejsca docelowego o czasie. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że podróżujący, którzy przedłużyli swoje urlopy jeszcze na wrzesień mogą napotkać na problemy podczas powrotów do domu. 

 

Poza Grecją w pierwszej dziesiątce rankingu znalazło się też kilka portugalskich lotnisk: Ponta Delgada, Lajes, a także popularna wśród podróżujących Lizbona ze wskaźnikiem punktualności na poziomie 62% w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia br. Ze względu na to, że wyniki te mogą wpłynąć na plany wielu Europejczyków ekspert AirHelp, Marta Koziarz doradza: 

 

Zalecamy, by jeszcze w najbliższym czasie zwracać szczególną uwagę na opóźnienia na tych lotniskach i planować odpowiednio więcej czasu na podróż, by uniknąć dalszych problemów takich jak: spóźnienie na spotkanie czy opóźniony powrót do pracy. Natomiast podróżnych, którzy już doświadczyli zakłóceń podczas wakacji zachęcamy do sprawdzenia swoich praw i możliwości uzyskania odszkodowania od linii lotniczych za pomocą naszego formularza dostępnego na stronie internetowej AirHelp

 

Czy Polacy wylecieli na wakacje o czasie?

 

W rankingu 50 najbardziej zakłóconych europejskich lotnisk podczas wakacji znalazł się tylko jeden port zlokalizowany w Polsce – Warszawa. Nie oznacza to jednak, że pasażerowie wylatujący z innych miast nie doświadczyli w ogóle problemów w podróży. W okresie wakacyjnym (od 1 czerwca do 31 sierpnia) ponad 500 lotów z całej Polski odbyło się z opóźnieniem powyżej 3 godzin lub zostało odwołanych. Oznacza to, że ponad 51 000 pasażerów może być uprawnionych do odszkodowania od linii lotniczych z tytułu zaistniałych niedogodności. Co istotne, wszystkich podróżnych, którzy doświadczyli zakłóceń podczas tegorocznych wakacji było znacznie więcej – samych odlotów opóźnionych od 15 minut do 3 godzin było prawie 12 000. Jednak zgodnie z Rozporządzeniem (WE) 261/2004 pasażerowie tych rejsów nie mogą ubiegać się o rekompensatę finansową, gdyż opóźnienie to nie jest wystarczające. 

 

Według prawa UE pasażerowie mogą kwalifikować się do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro na osobę w przypadku opóźnienia przekraczającego 3 godziny, odwołania lotu i odmowy przyjęcia na pokład, jeżeli zakłócenie spowodowane jest przez linię lotniczą. Pasażer może ubiegać się o takie odszkodowanie przy wylocie z kraju UE lub w przypadku lotu do kraju unijnego realizowanego z przewoźnikiem zarejestrowanym w UE.

 

Porównując ze sobą wszystkie trzy miesiące wakacyjne to do największej liczby zakłóceń doszło w czerwcu i to właśnie w tym okresie wskaźnik punktualności dla polskich lotnisk wyniósł zaledwie 65%. Oznacza to, że aż 45% samolotów wylatujących z Polski nie dotarło do miejsca docelowego według zaplanowanego rozkładu. 

 

Podsumowanie wakacji na lotniskach w Polsce (na podstawie danych zebranych od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.): 

 

Okres

Liczba wszystkich odlotów

Liczba poszkodowanych pasażerów*

Wskaźnik punktualności (OTP)**

czerwiec

14 600

507 700

65%

lipiec

15 250

419 900

74%

sierpień

15 300

355 700

79%

czerwiec-sierpień

45 100

1 283 300

73%

*Liczba pasażerów, którzy doświadczyli opóźnienia odlotu powyżej 15 minut oraz tych,  których lot został odwołany

**Wskaźnik punktualności (on time performance) oznaczający % odlotów, które dotarły do miejsca docelowego o czasie, według planowanego rozkładu

 

Jeśli chodzi o poszczególne polskie lotniska to ranking tych najbardziej opóźnionych w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia otwiera Port im. Fryderyka Chopina w Warszawie (wskaźnik punktualności – 65%). Na kolejnych miejscach zestawienia z wynikiem ponad 20% opóźnionych lub odwołanych lotów znalazły się lotniska w: Łodzi (2. miejsce), Modlinie (3. miejsce), Szczecinie, Poznaniu oraz Krakowie. Szóstą pozycję w rankingu zajęły ex aequo porty zlokalizowane w Rzeszowie oraz Katowicach, a tuż za nim w Bydgoszczy. Najlepszy wynik osiągnęły natomiast lotniska w Gdańsku oraz we Wrocławiu – odpowiednio 85% i 86% samolotów, które dotarły do miejsca docelowego o czasie. 

 

Ranking najbardziej opóźnionych polskich lotnisk (na podstawie danych zebranych od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.): 

 

Miejsce

Lotnisko

Wskaźnik punktualności (OTP)*

1.

Warszawa Chopin

65%

2.

Łódź

71%

3.

Warszawa Modlin

74%

4.

Szczecin-Goleniów

78%

4.

Poznań Ławica

78%

5.

Kraków-Balice

79%

6.

Rzeszów-Jasionka

81%

6.

Katowice-Pyrzowice

81%

7.

Bydgoszcz

82%

8.

Gdańsk-Rębiechowo

85%

9.

Wrocław-Strachowice

86%

* Wskaźnik punktualności (on time performance) oznaczający % odlotów, które dotarły do miejsca docelowego o czasie, według planowanego rozkładu

 

Lista 50 najbardziej opóźnionych lotnisk w Europie (w oparciu o dane od 1 czerwca do 31 sierpnia br. dla lotnisk, które zrealizowały w tym czasie ponad 1000 odlotów):  

 

 

Kraj

Lotnisko

Wskaźnik punktualności (OTP)

1.

Grecja

Mykonos (JMK)

47%

2.

Grecja

Kefalonia (EFL)

48%

3.

Portugalia

Ponta Delgada (PDL)

52%

4.

Portugalia

Terceria Lajes (TER)

55%

5.

Grecja

Santorini (JTR)

57%

6.

Włochy

Mediolan-Malpensa (MXP)

59%

7.

Wielka Brytania

Londyn-Gatwick (LGW)

59%

8.

Grecja

Ateny (ATH)

62%

9.

Portugalia

Lizbona (LIS)

62%

10.

Słowenia

Lublana (LJU)

63%

11.

Grecja

Preweza-Aktion (PVK)

65%

12.

Polska

Warszawa (WAW)

65%

13.

Włochy

Wenecja (VCE)

65%

14.

Chorwacja

Split (SPU)

66%

15.

Niemcy

Frankfurt (FRA)

66%

16.

Chorwacja

Zagrzeb (ZAG)

66%

17.

Chorwacja

Pula (PUY)

67%

18.

Chorwacja

Dubrownik (DBV)

68%

19.

Szwajcaria

Genewa (GVA)

68%

20.

Wielka Brytania

Londyn-Heathrow (LHR)

69%

Nadesłał:

Redakcja PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Wyszukiwarka:

Menu

Ostatnio dodane artykuły:

Kolejny krok Corendon Airlines Kolejny krok Corendon Airlines
Przedstawiciele linii lotniczych Corendon Airlines zapowiedzieli kolejny krok w strategii ekspansji na polskim rynku. 21 listopada 2019r. pojawią sie na targach TT WARSAW 2019, a wieczorem spotkają sie z grupą obecnych i potencjalnych partnerów biznesowych na uroczystej kolacji w klubie The View.

Pobierz aplikacje z Huawei AppGallery i odbierz voucher  o wartości 20 zł na zakupy w huawei.pl Pobierz aplikacje z Huawei AppGallery i odbierz voucher o wartości 20 zł na zakupy w huawei.pl
Za pobranie jednej z pięciu aplikacji bądź jej aktualizację poprzez Huawei AppGallery, użytkownicy smartfonów i tabletów Huawei otrzymają voucher o wartości 20 zł do wykorzystania na zakupy w internetowym sklepie marki – huawei.pl. Oferta dotyczy aplikacji Allegro, Audioteka, eSky, IPLA i Yanosik.

Huawei wprowadza odświeżone wersje tabletów MediaPad M5 lite 10” i MediaPad T3 10” Huawei wprowadza odświeżone wersje tabletów MediaPad M5 lite 10” i MediaPad T3 10”
Huawei wprowadza na rynek nowe odsłony 10-calowych tabletów MediaPad M5 oraz MediaPad T3, opracowanych z myślą o osobach poszukujących mobilnego urządzenia do pracy i rozrywki.

Z wizytą w siedzibie królów. Zamek Gniew w nowej odsłonie
Hotel Zamek Gniew to miejsce, w którym historia przeplata się z nowoczesnością. Po renowacji wnętrz, nadszedł czas na kolejne zmiany. Do dyspozycji gości od niedawna dostępne są basen, nowoczesne SPA oraz strefa wellness (sauny, tężnia solankowa oraz jacuzzi).

WYMARZONE ZAWODY MŁODYCH WYMARZONE ZAWODY MŁODYCH
Nietrudno zauważyć, że dzisiejsza młodzież pod wieloma względami różni się od swoich poprzedników.

więcej »